Beylikdüzü Tarihi

Beylikdüzü Genel tanıtım bilgisi

Koordinatlar:  41°1′N, 28°37′E (Harita)

Beylikdüzü
—  İlçe  —
[Beylikdüzü'nün İstanbul'daki konumu]
Beylikdüzü'nün İstanbul'daki konumu
Koordinatlar:  41°1′K 28°37′D
Ülke Türkiye
İl İstanbul
Coğrafî bölge Marmara
Yönetim
 - Kaymakam Ahmet Mesut Demirkol
 - Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu (CHP)
Yüzölçümü [1]
 - Toplam 360 km2 (139 mi2)
Rakım [2] 100 m (328 ft)
Nüfus (2014)[3]
 - Toplam 262,473
 - Kır -
 - Şehir 262,473
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İnternet sitesi: http://www.beylikduzu.bel.tr
YerelNET

Beylikdüzü, İstanbul’un batıdaki ilçelerinden biridir. Güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Avcılar, batısında Büyükçekmece, kuzeyinde ise Esenyurt ilçeleri vardır. Yüzölçümü 360 km2 dir.

İçindekiler

  [gizle] 

1 Genel
2 Tarih

2.1 Yakın Tarihi

3 Mahalleler
4 İklim
5 Ulaşım

5.1 Beylikdüzü'ne giden toplu taşıma araçları
5.2 Beylikdüzü'ne giden ekspres toplu taşıma araçları;
5.3 Beylikdüzü'ne giden Metrobüs hatları;
5.4 Beylikdüzü E5'ten geçen diğer toplu taşıma araçları;
5.5 Beylikdüzü'ne giden minibüs hatları

6 Ekonomi
7 Spor
8 Eğitim
9 Kültür
10 Beylikdüzü Belediye Başkanları
11 Nüfus
12 İsim Karmaşası

12.1 3 adet Cumhuriyet Mahallesi Karmaşası
12.2 Beylikdüzü - Esenyurt Karmaşası
12.3 Beylikdüzü - Büyükçekmece Karmaşası

13 Alışveriş

13.1 Güncel AVM listesi

14 Sağlık

14.1 Özel Sağlık Kurumları;
14.2 Resmi Sağlık Kurumları;

15 Galeri
16 Kaynakça
17 Dış bağlantılar

Genel

Sahilden Beylikdüzü Beykent Bölgesi Görünümü.

Beylikdüzü İstanbul'un gecekondu yapılaşması olmayan nadir ilçelerinden birisidir. Toplu konut projeleri ve lüks sitelere ev sahipliği yapan ilçede belediyenin yaptığı araştırmaya göre, yaşayanların yüzde 40'ının üniversite mezunudur. Beylikdüzü İstanbul'un en kozmopolit ilçelerinden biridir, bu özelliği bir Türkiye mozayiği gibidir ve ilçede hatırı sayılı sayıda yabancı vatandaş da ikamet etmektedir. Beylikdüzü ilçesi kişi başına 10M²'yi aşan yeşil alanları ile bir Avrupa kenti standartındadır.[4] Beylikdüzü ilçesinin hemen hemen her sokağı ve caddesinde simetrik aralıklarla ağaçlar bulunmaktadır. Geniş caddeleri, bulvarları, kaldırımları ve yeşil alanları ile Beylilkdüzü İstanbul'un planlı kentleşmiş yeni yüzünü temsil etmektedir. Beylikdüzü daha da yeşilleşmeye devam etmektedir. Cumhuriyet Mahallesi ve Adnan Kahveci Mahallesi arasında kalan dev vadide Yeşil Vadi Botanik Parkı yapımı sürmektedir.[5] Kumkapı'da bulunan İstanbul Su Ürünleri Hali, Beylikdüzü ilçesi Gürpınar sahiline taşınacaktır.[6] Bu durum ilçede yaşayan çevreye duyarlı kişilerin Su Ürünleri Hali'nin körfezi ve sahili kirleteceği ve Beylikdüzü'ne trafik yükü getireceği için büyük tepkisine yol açmıştır.

[7]

Tarih

MÖ 7 yy`da ilk yerleşimin başladığı Beylikdüzü’nün kurucularının Helenler olduğu varsayılır. MÖ 2.yy’da Bizans egemenliğine giren Büyükçekmece’nin gözde beldelerinden biri olan Beylikdüzü, İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Bir sayfiye ve tarım köyü olan Beylikdüzü, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde orduların konaklama yeri olduğundan, bölgede yoğun bir yerleşim olmamıştır.

Beylikdüzü Kumsalı.

Cumhuriyet öncesi dönemdeki adı bahçe anlamına gelen "Garden"dır. Cumhuriyet döneminde ise köyün doğal iklimine çok kolay ayak uyduran kavak ağaçlarının yoğunluğu nedeniyle "Kavaklı" adı verilmiştir ve bu ad 9 Ocak 2003 tarihine dek kullanılmıştır. 01.12.1993 tarih ve 21.775 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın 93/42.466 sayılı kararı ile Kavaklı, Büyükçekmece'ye bağlı bir belde belediyesi olmuştur. 22 Mart 2008 Tarihli ve 26824 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan "Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun" çerçevesinde ise ilçeye dönüştü.

Yakın Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü özellikle 1999 Marmara Depremi sonrasında eski ve çürük yapılardan kaçıp Beylikdüzü'ne taşınan İstanbullular ile büyük bir göç almış ve büyümeye başlamıştır. Metrobüsinşaatı ile ikinci göç dalgasına uğramıştır. Beylikdüzü'nün nüfusu göç ile oluştuğu ve nispeten yeni kurulmuş bir yerleşim yeri olduğu için her geleni kucaklayan ve sınıflaşmanın olmadığı dinamik bir semt karakterine sahip olmuştur. Beylikdüzü'nün popüleritesi son zamanlarda çok artmış ve nitelikli konut yatırımının çekim merkezi haline gelmiştir.[8] Beylikdüzü İstanbul'da en fazla prim yapan bölge olarak yatırımcısına en çok kazandıran ilçe olmuştur.[9]

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi.

Beylikdüzü ilçesi, 10 mahalleden oluşmaktadır.

Adnan Kahveci
Barış
Büyükşehir
Cumhuriyet
Dereağzı
Gürpınar
Kavaklı
Marmara
Sahil
Yakuplu

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü Sahil, Gürpınar Mahallesi.
Beylikdüzü kırları.

Beylikdüzü sahillerinde deniz suyunun ortalama sıcaklığı 14.4 °C'dır.[10]

Yıllık ortalama yağış 54.2 mm'dir, en az Ağustos ayında en fazla Aralık ayında yaşanır. Aralık rüzgarların en hakim olduğu aydır.

Beylikdüzü'nde maksimum kar kalınlığı 60 cm'dir.[10]

Beylikdüzü denizden ortalama 150 metre yüksekte kaldığı için İstanbul'un merkez ilçelerine nazaran daha nemsiz, temiz ve rüzgarlı bir havaya sahiptir ve kışları sert geçmektedir. Beylikdüzü'nün hemen hemen her yerinde ağaçlık alanlar bulunduğu için mevsim geçişleri bir görsel şölene dönüşmektedir.[11]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü'ne ulaşım ilçeye Metrobüs hattının uzatılması ile rahatlamıştır.[12] Metrobüs ile Beylikdüzü'ne 24 saat ulaşım mümkündür.[13] Beylikdüzü Zincirlikuyu arası Metrobüs ile ortalama 60 dakika sürmektedir. Metrobüs dışında ilçeye Taksim'den ekspres otobüsler hareket etmektedir, 145T otobüsü Taksim'den doğrudan Cumhuriyet, Barış, Büyükşehir mahallelerine, 145M otobüsü ise Taksim'den doğrudan Adnan Kahveci mahallesine gitmektedir. Beylikdüzü ilçesi E-5 karayolu üzerinde yer aldığı için Yenibosna ve Bakırköy kalkışlı Büyükçekmece yönüne giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Ayrıca yakın gelecekte Beylikdüzü-Bakırköy Metrosu'nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından temelinin atılması planlanmaktadır.[14] Bu hat aynı zamanda Yenikapı - İncirli Metro hattına bağlanacaktır.[15]

Beylikdüzü Atatürk Havalimanı'na 13 KM uzaklıktadır. Beylikdüzü'den TEM'e (Avrupa Transit Karayolu) Hadıköy ve Esenyurt olmak üzere 2 adet bağlantı yolu vardır.

Hadımköy-Beykent Metrobüs İstasyonu

Beylikdüzü'ne giden toplu taşıma araçları

458 Gürpınar - Yenibosna
76 Beylikdüzü - Bakırköy
400A Yenibosna - Beykent, Adnan Kahveci Mahallesi
142B Albatros - Beylikdüzü - Halkalı - Bahçeşehir - F.S.M Hastanesi
145 İ. Marmara Evleri - Yenikap
76G Gürpınar - Avcılar Metrobüs
144B Beylikdüzü - Fatih Üniversitesi

Beylikdüzü'ne giden ekspres toplu taşıma araçları;

145M Yeşilkent - Beykent - Esenyurt - Taksim (Çiftkatlı Ekspres)
145T Beylikdüzü - Taksim (Çiftkatlı Ekspres)

Beylikdüzü'ne giden Metrobüs hatları;

34C Beylikdüzü - Cevizlibağ arasında çalışan Metrobüs hattı.
34BZ Beylikduzu - Zincirlikuyu arasi çalisan Metrobüs hatti.
34G Beylikdüzü - Söğütlüçeşme arası gece geç saatlerde çalışan hat.

Beylikdüzü E5'ten geçen diğer toplu taşıma araçları;[değiştir | kaynağı değiştir]

303 Silivri - Yenibosna Metro
401 Çatalca - Yenibosna Metro
401T Tepekent - Yenibosna Metro
418 Hadımköy - Yenibosna Metro
429 Kıraç - Yenibosna Metro
448 Mimarsinan - Yenibosna Metro
76C Büyükçekmece - Bakırköy
HT18 Hadımköy - Avcılar Metrobüs
HT48 Hünkartepe - Batıkent - Avcılar Metrobüs

Beylikdüzü Metrobüs İstasyonu.

Beylikdüzü'ne giden minibüs hatları

Büyükçekmece Sahil - Beykent - Migros Beylikdüzü
Büyükçekmece Sahil - Beylikdüzü E-5 - Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi - Esenyurt Merkez - Esenkent (Bahçeşehir)
Beylikdüzü - Avcılar
Adnan Kahveci Mahallesi - Yakuplu Hükümet Konağı
Migros Beylikdüzü - Beykent - Dereağzı Mahallesi (Sahil)

Ekonomi

Beylikdüzü Özgürlük Meydanı; Esenyurt (sol taraf) ve Beylikdüzü (sağ taraf) ilçeleri bağlayan meydan.

Beylikdüzü ekonomisi genel olarak sanayi ve ticarete dayalıdır. İlçede Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olan Ambarlı Limanı yer almaktadır. Ambarlı Limanı dünyada en büyük 50 konteyner limanı içerisinde yer almaktadır. Ambarlı Limanı'nın doğusunda bulunan Yakıt Dolum Ve Dağıtım Tesisleri ve Termik Santral ilçe ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ambarlı Limanı'nın yanına West Istanbul Marina inşaa edilmiştir. İlçede Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi çatısı altında Birlik Sanayi Sitesi, Bakırcılar Sanayi Sitesi, Mermerciler Sanayi Sitesi ve Beysan Sanayi sitesi ilçe ekonomisinin sanayi dalını oluşturur. Beylikdüzü Beykent bölgesinde Arçelik fabrikası bulunmaktadır. İlçede zirai faaliyet olarak arıcılık yapılmaktadır, Gürpınar bölgesinde ise balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır.

Son 5 yılda ilçe ekonomisi daha çok konaklama sektörüne kaymıştır. 2014 Yılı verilerine göre ilçede 5000 konutluk dev bir kısa süreli ev kiralama sektörü oluşmuştur. Beylikdüzü günlük kiralık ev ilanlarına internet üzerinde sıkça rastlayabilirsiniz. Metrobüs hattının 24 saat hizmet vermesiyle İstanbul'un her İlçesinden bu evlere çok ciddi talep oluyor.

Spor

İlçede geniş spor olanakları bulunmaktadır, Beylikdüzü sahilde Rüzgar Sörfü Spor Klubü[16] ve TSSF Sualtı Sporları Eğitim Merkezi[17] bulunmaktadır. Cumhuriyet Mahallesi'nde Icetanbul buz pusti[18] ve kapalı halı saha yer almaktadır. Ayrıca Beylikdüzü Kayak İhtisas Spor Klubü 2012 kış mevsiminde E-5 karayolu üzerinde yer alan yeni Beylikdüzü Meydanı'nda kayak yaparak yazılı ve görsel yayında geniş bir şekilde yer almıştır.[19] Beylikdüzü Olimpik Yüzme Havuzunun inşaası devam etmektedir.[20] Adnan Kahveci Mahallesi bulvarlarında ve Gürpınar sahilde araçların giremediği özel bisiklet yolları vardır. 2013 yılı One Dünya Windsorf Şampiyonası[21] ve Tekerlekli Kayak Turnuvası[22] Beylikdüzü ilçesinde yapılmıştır.

Beylikdüzü Sahil,Gürpınar Mahallesibisiklet yolları.

Eğitim

Eğitimle ilgili sayılar:

Okul/Kurum: 167  Derslik:1.934  Öğrenci: 55.858 Öğretmen: 1.727

Derslik Başına Düşen Öğrenci: İlkokul + Ortaokul: 31 Genel Ortaöğretim: 34 Mesleki ve Teknik: 44

Kültür

Beylikdüzü Kültür Merkezi ve Sanat Merkezi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Adnan Kahveci Mahallesi'nde Balıkçı Kenan Deniz Canlılar Müzesi bulunmaktadır.[23] Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde her sene İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı ve diğer (Autoshow, vb.) etkinlikler düzenlenmektedir.[24] Ayrıca her sene Gürpınar sahilde Gelenksel Beylikdüzü Balık Festivali ve Sahil Festivali yapılmaktadır.

Beylikdüzü Belediye Başkanları

Orhan Tıraşoğlu Anavatan Partisi 1994-2004
Vehbi Orakçı Adalet ve Kalkınma Partisi 2004-2009
Yusuf Uzun Adalet ve Kalkınma Partisi 2009-2014
Ekrem İmamoğlu Cumhuriyet Halk Partisi 2014-....

Nüfus

Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi.

Yıl Toplam
2008[25] 185.633
2009[26] 193.972
2010[27] 204.873
2011[28] 218.120
2012[29] 229.115
2013[30] 244.760
2014[31] 262.473

İsim Karmaşası

Beykent Üniversitesi Beylikdüzü Yerleşkesi.

Beylikdüzü bölgesiyle ilgili ciddi bir isim, semt ve ilçe sınırı karmaşası yaşanmaktadır. 2009 yılında Beylikdüzü ilçesi oluşturulmadan önce "Beylikdüzü" ismi bu bölgede bulunan düzlüğün tamamını anlatan bir semt olarak addedilmiştir.[32] 2009 yılında E-5 sınır kabul edilerek bu düzlüğün E-5'in kuzeyinde kalan bölgesi Esenyurt ilçesine, güneyinde kalan bölgesi ise Beylikdüzü ilçesine bağlanmıştır. Durum böyle olunca "Beylikdüzü" artık yeni bir ilçenin ismi olmuş ancak eskiden beri Beylikdüzü olarak söylenen tüm bölgeyi kapsayamamıştır. Beylikdüzü olarak bilinen bölgenin bazı kısımları Esenyurt ve Büyükçekmeceilçeleri içerisinde kalmıştır. Beylikdüzü ilçesi kapsamı dışında kalıp eskiden Beylikdüzü olarak bilinen düzlük bölgelerden bazıları bugün Esenyurt ilçesine bağlı olan Güzelyurt Mahallesi ve Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi'dir. Bu karmaşayı bir örnekle anlatmak gerekirse, herkesin Beylikdüzü'nde olduğuna hemfikir olduğu 3 adet binadan bahsetmek gerekir; Beylikdüzü TÜYAP, Beylikdüzü Marmarapark AVM ve Beylikdüzü Migros AVM. Sanılanın aksine bu üç bina da farklı ilçe sınırları içerisindedir; TÜYAP Büyükçekmece Cumhuriyet Mahallesi'nde, Marmarapark Esenyurt Güzelyurt Mahallesi'nde ve Migros AVM Beylikdüzü Barış Mahallesi'nde yer almaktadır.

3 adet Cumhuriyet Mahallesi Karmaşası

Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerinde birer "Cumhuriyet Mahallesi" bulunması ve bu mahallelerin birbirlerine komşu olmaları var olan karmaşayı daha da bulandırmaktadır. Üstelik Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi ve Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi'nin hemen batısında bir adet Büyükçekmece Cumhuriyet Mahallesi bulunmaktadır, bahsi geçen üç mahalle de Beylikdüzü düzlüğü içerisinde yer almaktadır ancak sadece bir tanesi Beylikdüzü ilçesi sınırı içersindedir. Metrobüs hattının "Cumhuriyet Mahallesi" durağı aslında hem Beylikdüzü Cumhuriyet hem de Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi arasındadır. Metrobus'ün son durağı TÜYAP ise aslında Büyükçekmece Cumhuriyet Mahallesi'nde yer almaktadır.

Beylikdüzü - Esenyurt Karmaşası

Esenyurt ilçesi Beylikdüzü Bölgesi

Ayrıca son zamanlarda Beylikdüzü ile ilgisi olmayan Haramidere, Saadetdere Mahallesi, Talatpaşa Mahallesi ve Kıraç gibi yerlerdeki konut projeleri Beylikdüzü'ndeymiş gibi lanse ederek satışa sunulmaktadır.[33] Bu durumdan duyduğu rahatsızlığı Esenyurt Belediye Başkanı bir açılış sırasında dile getirmiş ve Esenyurt kadar nüfusu yarım milyonu aşan bir ilçenin başka küçük ilçe isimleri ile prestij kazanmasına gerek olmadığını söylemiş ve inşaat firmalarını uyarmıştır.[34] Başka bir programda ise Esenyurt Cumhuriyet, Atatürk ve Güzelyurt mahallerini kastederek "Beylikdüzü" bölgesinin Esenyurt'un bahsi geçen 3 mahalleyi de kapsadığını, "Beylikdüzü" dendiğinde sadece Beylikdüzü ilçesi mahallelerinin anlaşılmaması gerektiğini vurgulamıştır.[35]

Beylikdüzü - Büyükçekmece Karmaşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü - Esenyurt karmaşasına ek olarak bir de Beylikdüzü - Büyükçekmece karmaşası vardır. Beylikdüzü'nün batı sınırındaki (Beykent bölgesi) eskiden beri Beylikdüzü olarak bilinen bazı düzlük bölgeler Büyükçekmece ilçesi Pınartepe ve Cumhuriyet Mahalleri içerisinde kalmıştır, örnek olarak Beykent Üniversitesi Beylikdüzü Kampüsü aslında Büyükçekmece ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Yine bu karmaşa yeni yapılacak olan Beylikdüzü Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili büyük bir tartışmaya meydan vermiştir. Söz konusu hastanenin yapılacağı arsa Beylikdüzü ilçe sınırına komşu Büyükçekmece Pınartepe Mahallesi içerisinde yer almaktadır. Büyükçekmece ilçesi sınırında bulunan bir hastanenin adının Beylikdüzü Eğitim ve Araştırma Hastanesi olacak olması tepki toplamıştır.[36]

Alışveriş

Marmara Park AVM.

Beylikdüzü, alışveriş merkezlerinin çokluğu ile ün yapmıştır. Bazı kaynaklarda Beylikdüzü "alışveriş cenneti" olarak isimlendirilmiştir.[37] Ancak bu durum son zamanlarda değişmiştir. Yeni açılan nitelikli ve büyük AVM'ler eski küçük AVM'lerin kapanmasına yol açmıştır ve AVM sayısında azalma söz konusu olmuştur.[38] Bu güçlü rekabet sayesinde sadece nitelikli AVM'ler ayakta kalabilmiştir. Beylikdüzü'nde genel olarak binaların alt katları ticari alan olarak kullanıma açık olmadığı için Beylikdüzü sakinleri alışveriş için dev süpermarketleri kullanmaktadır. Dolayısıyla ilçede çarşı kültürü yerine bir hiper-market kültürü hakimdir. Beylikdüzü aynı zamanda Çarşamba Pazarı ve Beylik Pazarı[39] olmak üzere iki adet kapalı semt pazarına sahipti fakat daha sonradan Adakent'te bulunan ve pazar günleri kurulan pazarın taşınmasıyla hali hazırda aktif tek pazar Beykent semtinde bulunandır. .

Güncel AVM listesi

Beylikdüzü Migros AVM
Perla Vista AVM
Beylicium AVM
White Corner AVM
Koçtaş Beylikdüzü
Beylik Pazarı
Adnan Kahveci Çarşamba Pazarı
Stars AVM
Sürmen Center
Marmara Park
Kaya Milennium
Paradise AVM
Uyum Çarşı Beykent

Sağlık

Beylikdüzü'nde hizmet veren bazı özel ve resmi sağlık kurumlarının listesi aşağıda yer almaktadır.

Özel Sağlık Kurumları;

Medicana International Istanbul

Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi

Beylikdüzü Kolan Hastanesi

Ozel Birinci Göz Hastanesi

Medilife Beylikdüzü Hastanesi

DentalPort Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Esnan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Istanbul Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Beykent Cerrahi Tıp Merkezi

Avrupa Yaşlı Bakım Merkezi

Senior Assist Beylikdüzü Yaşamevi

Resmi Sağlık Kurumları;

Büyükçekmece Devlet Hastanesi Gürpınar Polikliniği

Adnan Kahveci Sağlık Ocağı

80.Yıl Sağlık Ocağı

Kavaklı 1.nolu Aile Sağlık Ocağı

Kavaklı 2.nolu Aile Sağlık Ocağı

Kavaklı 3.nolu Aile Sağlık Merkezi

Beylikdüzü 2.nolu Aile Sağlık Merkezi

Gürpınar Sağlık Ocağı

Ali Yılmaz Sağlık Ocağı

İhlas Marmara Evleri Sağlık Ocağı

Yakuplu Sağlık Ocağı

Nilgün Tezsezer Sağlık Ocağı

Toplum Sağlığı Merkezi

Barış Mahalesi 3.nolu Aile Sağlık Merkezi

Beylikdüzü Ağız ve Diş Sağlık Merkezi

Cumhuriyet Mahallesi 1.nolu Aile Sağlık Merkezi

Kavaklı Aile ve Ruh Sağlığı Merkezi

Beylikdüzü Tarihi Beylikdüzü Tarihi Bölgesel Zemin Yapısı Demografik Yapı Yerleşim Düzeni Beylikdüzü Satılık Daire Beylikdüzü Kiralık daire işyeri ev konut proje arsa,tarla,Beylikdüzü Tarihi,Yerleşim Düzeni,Demografik Yapı,Bölgesel Zemin Yapısı, Beylikdüzü Satılık Daire Beylikdüzü Kiralık daire işyeri ev konut proje arsa,tarla Beylikdüzü Tarihi Bölgesel Zemin Yapısı Demografik Yapı Yerleşim Düzeni